środa, 7 kwietnia 2021

 08.04.2021

Temat: W teatrze

Dzień dobry, Rybunie!

1. "Jeden, dwa, trzy, cztery"- zabawa ruchowa, liczymy do 4!


2. "W teatrze"- wczoraj rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić, aby obejrzeć film w kinie jak należy zachowywać podczas seansu. Dzisiaj dowiemy się, jak to wygląda w teatrze. Podobnie, jak w kinie, na spektakl teatralny należy kupić bilety, pamiętając o zwrotach grzecznościowych. Sale kinowa i teatralna są do siebie podobne, jednak w kinie mamy ekran do wyświetlania filmów, a w teatrze scenę, na której występują aktorzy. Do kina ubieramy się swobodnie, do teatru wybada założyć eleganckie ubranie. W kinie można jeść, w teatrze tylko podczas przerwy. W kinie nie bijemy brawo, a w teatrze oklaskujemy występujących aktorów. W obu miejscach staramy się nie przeszkadzać innym widzom!

 

3. "Teatralne zabawy"- zabawy ruchowe. Zaproście rodziców do wspólnej zabawy!

Lustro – rodzice i dzieci siedzą naprzeciwko siebie, dziecko wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, rodzic naśladuje ruchy dziecka- zmiana ról.

Domki dla trzech świnek – Rodzice, w klęku podpartym, utwórzcie domek dla swojego dziecka. Dzieci, wchodzicie do domku (siadacie skulone pod rodzicem). Następnie próbujecie się z domku wydostać.

Śpiąca królewna- jeśli są w domu dwie dorosłe osoby- robimy hamak, jeśli jedna- zawijamy dzieci w koc i mocno do siebie przytulamy!

Wycieczka po przygodę – ciągnięcie dziecka w kocu- za ręce, za nogi, na zrolowanym kocu.

Kłębek Kota Filemona – dziecko zwija się w kłębek na dywanie a dorosły próbuje je „rozwiązać” (zmiana ról).

Puchatek i Prosiaczek– dziecko i dorosły siedzą na dywanie plecami do siebie i próbują się przepychać plecami.

Skała – Rodzic stoi w miejscu, dziecko próbuje go przesunąć, następnie zmiana.

4. "Pacynki"- Rodzajów teatrów jest bardzo dużo. Jednym z nich jest teatr lalkowy. Aktorzy mają w nim specjalne lalki, które animują (tzn. sprawiają, że lalki "pokazują" treść przedstawienia). Obejrzyjcie teatrzyk o Trzech Świnkach. Te lalki nazywają się "pacynki"- pamiętacie naszego przedszkolnego dinozaura, żabę, lub sowę?- To też są pacynki!


Pamiętajcie, aby podczas seansu zachowywać się kulturalnie, a na końcu bić brawo!

5. "Moja kukiełka"- praca plastyczna- innym rodzajem lalki teatralnej jest kukiełka- lalka na patyku. Wymyślcie bohatera do Waszego teatrzyku. Potrzebne będą Wam drewniana łyżka, klej i różne materiały, dostępne w domu.


Gdy kukiełka będzie gotowa, zaproście domowników na teatrzyk. Oczywiście, możecie poprosić kogoś o pomoc!

6. "Śpiące marionetki"-zabawa naśladowcza. Marionetki to lalki, którymi animator porusza za pomocą sznurka

Na ziemi kładziemy mały ręcznik. Dzieci zwijają się w kłębuszek- są marionetkami, które śpią. Rodzic włącza muzykę (np. "Wiosnę" A. Vivaldiego). Nasze marionetki budzą się ze snu, powoli wstają- najpierw na kolana, rozprostowują ręce, następnie prostują się, machają naprzemiennie nogami, schodzą z ręcznika spacerują po sali. Gdy rodzic zaczyna klaskać- kłaniają się na różne strony, po czym ponownie "zasypiają"/ Zabawę powtarzamy. Domowników zachęcam do wspólnej zabawy!

7. "Stempelki"- zabawa plastyczna, usprawnianie motoryki małej. Z podanego LINKU wydrukujcie wybrany wzór. Następnie farbami, za pomocą palców, uzupełnijcie puste kółeczka. Spróbujcie nazwać jak najwięcej kolorów.

Kochane dzieci, w miarę możliwości zachęcam do wyjścia na spacer. Pamiętajcie, żeby myć ręce po zabawie i przed jedzeniem! Miłego dnia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz