czwartek, 15 kwietnia 2021

16.04.2021

Temat: Umiemy się dzielić z innymi.

Dzień dobry, Kochane Rybki!

1. "Pięta kciuk"- zabawa ruchowa

2. "Piłka"- rozmowa o zabawkach, umiejętności dzielenia się i zasadach wspólnej zabawy na podstawie wiersza.


"Piłka" K. Kuzior- Wierzbowska

Piła bardzo mała

Wciąż podskakiwała.

Raz u góry, raz na dole,

Raz na ścianie, raz na stole

Piła bardzo mała

Ciągle się turlała.

Raz do mamy, raz do taty,

Raz pod szafę, to znów w kwiaty.

Piłka bardzo mała

Gdzieś się zapodziała.

Może siedzi pod łóżeczkiem, 

Bo zmęczyła się troszeczkę.


Powiedzcie, czym bawiło się dziecko? Pamiętacie, co robiła piłeczka? Czy Wy lubicie bawić się piłką? Jak myślicie, czy zabawa piłką jest przyjemniejsza, gdy bawimy się sami, czy w grupie? Jak myślicie, dlaczego? Jakimi innymi zabawkami w przedszkolu można bawić się wspólnie? Powiedzcie, co to znaczy "zgodna zabawa".

Wspólna zabawa jest bardzo przyjemna i przynosi wiele radości uczestnikom, pod warunkiem, że przestrzegamy ustalonych zasad.

3. "Lustereczko, to ja!"- stwarzanie sytuacji do poznania i akceptacji siebie. Każdy z domowników po kolei bierze do ręki lusterko i patrząc w swoje odbicie, opowiada coś o sobie, np. "Cześć, lustereczko, jestem..., lubię..., nie lubię..."

4. "Dzielimy się pomysłami"- zabawa plastyczna, ćwiczenie wyobraźni. Zaproście do zabawy domowników. Każdy dostaje białą kartkę, na stole kładziemy różne materiały plastyczne. Wszyscy będą rysowali to, co zaproponuje każda kolejna osoba. Np. pierwsza osoba mówi "Na środku kartki będzie kółko", następny ruch proponuje kolejna osoba. Im więcej uczestników, tym weselej :)

5. "Gimnastyka dla misia"- ćwiczenia ogólnorozwojowe. Zakręć 5 razy ruletką i wykonaj polecenie

RULETKA

6. "Mandala"- ćwiczenie koncentracji, samoekspresji, wyciszenie. Kredkami pokolorujcie obrazek. Może to być ten poniżej, lub inny, który sami wybierzecie.



7. "Moje emocje"- na poniższym obrazku wskażcie, jaki macie dziś nastrój.


Kochani, życzę Wam miłego dnia. Do zobaczenia w poniedziałek! 💙💙💙

15.04.2021

Temat: Szanuję innych

1. "Uszka ramiona"- zabawa taneczna. Zaproście domowników i zatańczcie razem!


2. "Kulturalny przedszkolak"- zagadki

 Dwa krótkie słowa znane od lat

To właśnie nimi wita się świat.

Słyszysz je w domu, w przedszkolu, w sklepie

Z miłym uśmiechem brzmią dużo lepiej!                 

(dzień dobry)

 

Zawsze okazać wdzięczność wypada,

gdy ktoś ci da coś lub ci pomaga.

Jakim to słowem zrobisz najprościej,

mówiąc je szczerze oraz radośnie?                           (dziękuję)

 

Gdy coś podajesz, chcesz dostać coś,

Gdy drzwi otwierasz, by wejść mógł ktoś,

Lub miejsca starszym ustępujesz

to jakie słowo zawsze stosujesz?                             

 (proszę)

 

Choć się staramy unikać tego,

Czasem zrobimy coś niemiłego.

Nim komuś przez to zrobi się przykro,

to ważne słowo powiedzmy szybko.                       (przepraszam)

 

Zna miłe słowa i ich używa,

bawi się zgodnie i nie przezywa.

Pomaga innym i słabszych broni.

Wszyscy go lubią. Jak powiesz o nim? 

(kulturalny przedszkolak)


3. "Nie podoba mi się to"- uświadomienie dzieciom ich praw na podstawie tekstu

Nie podoba mi się to

sł. Agnieszka Filipkowska

Obce panie i panowie

często głaszczą mnie po głowie.

Czemu nie pytają mnie,

czy ja tego chcę?

 

Nie, nie, nie! Proszę, usłysz mnie!

Czasem chcę powiedzieć: STOP!

Nie podoba mi się to!

 

Właśnie przyszła ciocia taka.

Woła do mnie: „Daj buziaka!”.

Nie wiem, czemu uciec chcę...

W mamę wtulam się.

 

Nie, nie, nie! Proszę, usłysz mnie!

Czasem chcę powiedzieć: STOP!

Nie podoba mi się to!

 

Mam swe smutki i radości.

Coś mnie nudzi, coś mnie złości.

Czemu mam uśmiechać się,

kiedy jest mi źle?

 

Nie, nie, nie! Proszę, usłysz mnie!

Czasem chcę powiedzieć: STOP!

Nie podoba mi się to!


Kto w wierszu mówi: "STOP"? Czy zdarzyła Wam się kiedyś podobna sytuacja to tych z wiersza? Coś Was złościło, smuciło, nie podobało Wam się czyjeś zachowanie wobec Was? Jak myślicie, co możecie zrobić w sytuacji, gdy coś Wam nie odpowiada? Pamiętajcie, że każdy ma prawo głośno mówić o swoich uczuciach, możemy nie zgadzać się na zachowania innych osób, mówiąc: "NIE CHCĘ!", "STOP", "NIE PODOBA MI SIĘ TO!"


4. "Muzyczne stop"- zabawa ruchowa, zaproście domowników :)


5. Praca z książką, karta nr 29- rozwijanie kreatywności, sprawności manualnej

6. "Takie samo"- ćwiczenie wyobraźni i pamięci. Rodzice, ułóżcie przed dziećmi kilka przedmiotów, np. kamień, klocek, orzech włoski, śrubka, cukierek itp. Drugi taki zestaw włóżcie do woreczka. Dzieci, waszym zadaniem, jest poszukanie w woreczku tego przedmiotu, jaki wskaże rodzic na stoliku. Możecie zgadywać tylko dotykiem! Zabawę możecie powtórzyć, wymieniając komplet rzeczy w woreczku.

7. "Głowa ramiona, kolana pięty"- zabawa ruchowa utrwalająca nazwy części ciała. Oczywiście, domownicy bawią się z nami!


8. "Niedźwiadek"- relaksacja. Zamknijcie oczy i odpocznijcie z niedźwiadkiem




wtorek, 13 kwietnia 2021

 14.04.2021

Temat: Dzień dobry! Do widzenia!

Witajcie, kochane Rybki!

1. "Witamy"- wsłuchajcie się w piosenkę zespołu "Czereśnie". Spróbujcie pokazać ruchem treść piosenki.


2. "Parujemy skarpetki"-utrwalanie pojęcia "para" Rodzice, wyciągnijcie z szafy różne pary skarpetek i rozdzielcie je na pojedyncze sztuki. Dzieci, Waszym zadaniem jest połączenie skarpetek w pary i odniesienie ich do właścicieli ze słowami "Dzień dobry! Proszę, oto Twoje skarpetki!"

3. "Co jest w kubeczku?"- zabawa rzutna z kodowaniem. Potrzebne będą kubeczki, piłeczki pingpongowe (tyle, ilu chętnych domowników do zabawy), wycięte z papieru kółka zielone i czerwone. Kubeczki rozstawiamy w rozsypce i do każdego wkładamy kółka w tym samym kolorze. Kółko czerwone to zwrot "Do widzenia", a zielone "Dzień dobry". Wszyscy w jednym momencie rzucają piłeczkami do kubków. Wyjmujemy piłeczki i jedno kółko z kubka, następnie wszyscy razem mówią "Dzień dobry", lub "Do widzenia!"- w zależności od wyciągniętego kółka. Rzucamy 3 razy. Czy udało Wam się utworzyć parę kółek tego samego koloru?

4. Praca z książką, karta nr 28- ćwiczenie koordynacji wzrokowej, sprawności manualnej

5. "Policz wzory"- przeliczanie. Rodzice rysują wzory palcem na plecach dzieci. Zadanie polega na odgadnięciu, ile wzorów narysował rodzic (maksymalnie za jednym razem). Mogą to być kropki, kreski, fale).

6. "Dzień dobry, panie Ślimaku"- zabawy manualne. Pobawcie się plasteliną, zróbcie ślimaczki, które będą się razem bawić!

7. "Wiosenne niebo"- popatrzcie dziś przez okno, lub wyjdźcie na spacer. Popatrzcie, jak wygląda niebo. Czy widać słońce, czy jest zachmurzone, co na nim widać? Po powrocie do domu namalujcie farbami wiosenne niebo.

Kochani, życzę Wam miłego dnia! 💙💙💙


 13.04.2021 

Temat: Dziś są twoje urodziny

1. "Maszynista zuch"- zabawa ruchowa. Zaproście domowników do pociągu!

2. "Moje urodziny"- budowanie wypowiedzi na podstawie fotografii i własnych doświadczeń. Z rodzinnego albumu wyjmijcie zdjęcia, na których Wy i wasi bliscy świętujecie urodziny. Co widzicie na tych zdjęciach? Urodziny to jedna z okazji, które przygotowuje się według określonych zasad: zapraszamy gości, ładnie się ubieramy, przyjmujemy życzenia i prezenty, dmuchamy świeczki na torcie, bawimy się z gośćmi. Powiedzcie, czy pamiętacie coś z własnych urodzin? Co Was cieszyło a co krępowało? Pamiętajcie, że jeśli nie chcecie, żeby ktoś Was przytulał, nawet podczas urodzin- macie do tego prawo i możecie o tym powiedzieć!


3. "Kolorowe baloniki"-zabawa ruchowa, rozróżnianie kolorów. W czterech miejscach pokoju przyczepiamy balony w różnych kolorach- najlepiej w podstawowych i zielonym. Włączcie ulubioną muzykę i potańczcie. Na przerwę w muzyce i hasło (np."czerwony"), dzieci szukają odpowiedniego balona i stają przy nim. Zabawę powtarzamy.

4. "To są urodziny"- rozpoznawanie i nazywanie akcesoriów związanych z urodzinami. Jeśli macie w domu rzeczy związane z urodzinami (czapeczki, serpentyny, balony, świeczki, kolorowe serwetki, torebki do prezentów, ciastka itp), weźcie je do zadania. Jeśli nie, wydrukujcie poniższe obrazki. Akcesoria urodzinowe ułóżcie na podłodze, przeplatając innymi przedmiotami. Zadaniem dzieci jest wybranie tych, które kojarzą się z tematem i uzasadnienie, dlaczego. Czy wiecie, która część tortu pokazuje, ile macie lat?




5. "Na torcie świeczki"- rozmowa o marzeniach na podstawie wiersza


O jakim zwyczaju była mowa w wierszu? Jak byście pisali, co to są "marzenia"? Marzenia to nasze pragnienia, związane z czymś, czego nie mamy, a byśmy chcieli mieć, za czym tęsknimy. Marzyć można o wszystkim- np. o podróżowaniu po świecie, o tym, żeby dziś świeciło słońce, żeby na obiad było nasze ulubione danie, lub żeby jak najszybciej przytulić się do rodziców. O czym marzyło dziecko? Czy marzenia zawsze się spełniają? A czy Wasze marzenia urodzinowe się spełniły? 

6. "Pomyśl życzenie"- ćwiczenia oddechowe. Na rolce po papierze toaletowym kładziemy małą piłeczkę. Dzieci zdmuchują piłeczkę, po czym powtarzają zadanie z bliska i z daleka. Pamiętajcie, że nad świeczką nie wolno się blisko nachylać, ponieważ może to być niebezpieczne. Możecie spróbować zdmuchnąć prawdziwą świeczkę, ale tylko pod opieką rodziców!

7. "Co słyszysz?"-ćwiczenia słuchowe. Rodzice, zademonstrujcie różne domowe dźwięki, np.: rwanie gazety, mieszanie łyżką w szklance pustej oraz z wodą, potrząsanie kluczami, podnoszenie rolet, puszczanie wody z kranu, otwieranie lodówki itp. Dzieci, teraz zasłońcie oczy. Waszym zadaniem będzie zgadnąć, skąd wydobywa się dany dźwięk. Rodzice wykonują jedną z czynności, dzieci zgadują.

Dzisiaj zapowiada się ładna pogoda. Zachęcam Was do wiosennego spaceru. Zobaczcie, jak rozwijają się rośliny, posłuchajcie śpiewu ptaków... Życzę Wam miłego dnia 💚💚💚


niedziela, 11 kwietnia 2021

 12.04.2021

Temat: Kulturalny przedszkolak przy stole.

1. "Chocolate"- Nie wiem, czy Wy wiecie, ale dzisiaj mamy Dzień Czekolady! Zatańczcie do czekoladowej piosenki :)


2. "Bujak"- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Zaproście do zabawy rodzeństwo, albo rodziców. usiądźcie skrzyżnie naprzeciw siebie, chwyćcie się za dłonie, a następnie przeciągajcie raz w jedną, a raz w drugą stronę.

3. "Zygmuś Świnuś i obiad"- rozmowa o akceptacji na podstawie opowiadania

"Zygmuś Świnuś i obiad" M. Mazan

Zygmuś Świnuś był świetnym kolegą, a jednak nikt nie chciał koło niego siadać. Dlaczego?
– Zgadnij, co dziś jadłem na śniadanie – powiedział Zygmuś do Miśka Miodka, który zawsze
lubił posłuchać o tym, co ktoś jadł na śniadanie, obiad, a nawet kolację.
– Płatki owsiane z dżemem i kakao – odparł Misiek.
– Skąd wiesz? – zdziwił się Zygmuś.
– Bo ciągle masz je na buzi – wyjaśnił Misiek, kręcąc głową.
Przy obiedzie było jeszcze gorzej.
– Krysiu, dlaczego nie siadasz koło Zygmusia? – spytała pani.
– Bardzo przepraszam, ale dzisiaj nie mogę – odparła Krysia. – Mam białą bluzkę, a dziś
na obiad jest barszcz. Jeśli usiądę koło Zygmusia, za chwilę będę miała białą bluzkę w czerwone kropki, a to mi zupełnie nie pasuje do mojej stylizacji.
– Zygmusiu, czy nie mógłbyś zachowywać się bardziej kulturalnie? – spytała pani.
– A ja się nie zachowuję? – zdziwił się Zygmuś, otwierając buzię pełną jedzenia.
Był tylko jeden przypadek, gdy ktoś usiadł koło Zygmusia z własnej woli. Tuż po świętach
Andżelika Baran przyszła do szkoły z bardzo nieszczęśliwą miną. Kiedy zdjęła płaszczyk, wszyscy zrozumieli, dlaczego.
Andżelika miała na sobie pomarańczowy sweterek z zieloną owcą na samym środku.
– To prezent od babci – wyjaśniła ponuro.
– Z bardzo dobrej owczej wełny. Babcia powiedziała, że będę go nosić jeszcze przez wiele lat.
– Fajna ta owca – zauważył Zygmuś, który akurat pił sok z czarnej porzeczki.
– Tylko trochę zielona. Pewnie niedojrzała.
I tak się zaczął śmiać, że zakrztusił się sokiem i zaczął kasłać. Sporo soku znalazło się na sweterku Andżeliki.
– Zygmusiu! – zawołała pani. – Przeproś koleżankę! To było bardzo niekulturalne!
– Nie szkodzi – powiedziała Andżelika, która nagle jakby się rozpogodziła.
– Zupełnie nie szkodzi, proszę pani. A co będzie na obiad?
A gdy się okazało, że na obiad mają być buraczki i budyń czekoladowy, Andżelika zawołała:
– Zygmuś! Rezerwuję sobie miejsce obok ciebie!
Od tego dnia już nigdy nie przyszła do przedszkola w sweterku z zieloną owcą.
– Zygmusiu, musisz się nauczyć jeść kulturalnie – powiedziała pani. – W przeciwnym razie
nikt nie będzie obok ciebie siadać.
– Zygmuś na pewno się nauczy – odezwała się Sylwia Sowa. – Ale mój naukowy rozum podpowiada mi, że dobrze by było do tego czasu podawać na obiad jakieś bezbarwne potrawy.
Bo inaczej wszyscy będziemy wyglądać jak zielona owca Andżeliki…

********

Powiedzcie, co takiego robił Zygmuś przy stole, że nikt nie chciał obok niego siedzieć? Skąd Misiek wiedział, co prosiaczek jadł na śniadanie? O co pani prosiła Zygmusia?
Pamiętasz, co się wydarzyło, gdy Zygmuś pił
sok i jednocześnie śmiał się? Co to znaczy: być kulturalnym? Czy trudno jest być kulturalnym przy stole? 

Pamiętajcie, że posiłek to czas, który często spędzamy z ludźmi, których lubimy. Ważne, aby zachowywać się tak, żeby nikomu nie przeszkadzać. Możemy cicho rozmawiać, ale nie wtedy, gdy mamy pełną buzię, ponieważ możemy się zakrztusić. 

4. "Każda inna, ale kulturalna"- zabawa porównawcza, ćwiczenie umiejętności sprzątania po posiłku. Kulturalny człowiek pomaga sprzątnąć po posiłku. Popatrzcie na swoje dłonie- czy są takie same? Porównajcie je z dłońmi domowników. Czyja jest największa, czyja najmniejsza? Co potrafią zrobić Wasze dłonie po posiłku? Zadanie polega na tym, abyście posprzątali po dowolnym posiłku- wyrzucili resztki, włożyli naczynia do zlewu. Jeśli rodzice pozwolą, możecie je umyć, lub włożyć do zmywarki.

5. "Zapamiętaj, to ważne!"- poznanie zasad kulturalnego zachowania się przy stole, nauka ze słuchu. Wiecie już, jak trzeba zachowywać się przy stole. Kilka razy powtórzcie za rodzicem zasady, postarajcie się je zapamiętać.

- Najpierw jedzenie do buzi wkładam, potem ją zamykam i ładnie zjadam.

- Gdy do buzi jedzenie wkładam, nachylam się nad talerzem, z którego zjadam.

- O tym każdy przedszkolak pamiętać musi- jem i piję w ciszy, by się nie zakrztusić!

6. "Gotowi do obiadu"- w przedszkolu na obiad zawsze mamy zupę i drugie danie, ale w domu często z czegoś rezygnujemy. Jeśli macie ochotę, spróbujcie nakryć do stołu według poniższej instrukcji.


7. "Pizza"- masażyk, zadanie dla rodziców, drodzy Rodzice- obejrzyjcie poniższą instrukcję i zróbcie Waszym dzieciom masażyk, możecie się później zamienić :)

Kochani, pamiętajcie, że przed posiłkami trzeba zawsze umyć ręce! Ściskam Was gorąco i życzę miłego dnia!


piątek, 9 kwietnia 2021

 09.04.2021

Temat: W balecie

Dzień dobry, kochane Dzieci!

1. "Kolorowe chusty"- taniec na dzień dobry, ćwiczenia tułowia. Weźcie do ręki apaszkę, lub dużą chustkę, stańcie w rozkroku. Słuchając melodii i dostosowując się do jej tempa, machajcie nią powoli nad głową, na boki z lekkim skłonem tułowia, następnie przełóżcie chustę do drugiej ręki i zróbcie to samo. 


2. "Tancerze baletowi"- zapoznanie z zawodem. Popatrzcie na poniższe zdjęcia. To są tancerze baletowi. Popatrzcie, jak są ubrani. Jak myślicie, czy tancerce dobrze się tańczy w takim stroju, czy wolałaby piękną długą suknię balową? Jeśli macie w domu taką suknię, możecie ją założyć i spróbować zatańczyć. (można założyć długą spódnicę). A teraz spróbujcie zatańczyć w samych rajstopach/legginsach. Kiedy tańczyło Wam się lepiej? Baletnicy najlepiej tańczy się w stroju tzw. "tutu". A jakich butów potrzebują tancerze? Spróbujcie zatańczyć w kozakach, sandałach, klapkach i tenisówkach. W których jest najwygodniej? W balecie używa się specjalnych butów o nazwie "pointy (czyt. puenty)"




3. "Tańczymy w balecie"- reagowanie ruchem na muzykę. Obejrzyjcie taniec do walca z zadania 1. Powiedzcie, czy muzyka jest wesoła, czy smutna, szybka, czy wolna? Czy ta wersja jest wolniejsza, szybsza, czy może taka sama, jak w 1 zadaniu? Popatrzcie, jak porusza się tancerka. Stańcie swobodnie, włączcie jeszcze raz i zatańczcie tak, jak Wam podpowiada własne ciało. Domownicy mogą tańczyć z Wami :) 


4. Praca z książką, karta nr 27- ćwiczenie percepcji wzrokowej i grafomotoryki.

5. "Dzień dobry- do widzenia"- ćwiczenia gimnastyczne

- "Ukłon na powitanie"- ćwiczenie głowy i szyi. usiądźcie w siadzie skrzyżnym, na głowie połóżcie woreczek, albo pluszową zabawkę. Kręćcie głową w prawą i lewą stronę tak, aby zabawka nie spadła. Na hasło "Ukłoń się"- zróbcie skłon do przodu (samą głową), zrzucając pluszaka. Następnie powtarzamy ćwiczenie.

- "Proszę i dziękuję"- zabawa usprawniająca motorykę stóp. Zaproście do zabawy domowników. Stopami podawajcie sobie woreczek, używając słów "proszę" i "dziękuję". 

- "Przepraszam"- ćwiczenie z omijaniem przeszkód. Zadaniem Waszym jest przejście z jednej strony pokoju/korytarza, na drugą, z woreczkiem na głowie. Domownicy stają Wam na drodze. Aby iść dalej, musisz powiedzieć "przepraszam", a następnie "dziękuję. Możecie się zamieniać rolami.

- "Do widzenia"- zabawa z czworakowaniem. Zaproście rodziców i rodzeństwo. Chodzimy po pokoju na czworaka, kolana nie dotykają ziemi. Na hasło "Do widzenia"- przytulamy się wszyscy razem. Ćwiczenie powtarzamy

6. "Co to jest?"- zagadki dotykowe, budowanie słownika. W woreczku rodzice chowają kilka przedmiotów codziennego użytku. Dziecko wkłada rękę do środka i mówi, czego dotyka. Następnie wyjmuje przedmiot i opisuje, do czego służy.

7. "Cicho-głośno"- zabawa ruchowa. Rodzic dzwoni dzwoneczkiem, lub uderza w bębenek (np. łyżką w garnek:). Gdy uderza cicho- dzieci biegają na palcach, gdy głośno- chodzą na całych stopach

8. "Balerina"- zabawa plastyczna. Wydrukujcie poniższy obrazek. Ozdóbcie sukienkę baletnicy, jak tylko chcecie- możecie kredkami, plasteliną, farbami, stempelkami. Narysujcie jej pointy. Jeśli macie ochotę, możecie wyciąć sylwetkę, nakleić na patyk i zrobić teatrzyk kukiełkowy do wybranej przez Was muzyki.


Życzę Wam miłego dnia! Pamiętajcie o myciu rąk. 💛💛💛


środa, 7 kwietnia 2021

 08.04.2021

Temat: W teatrze

Dzień dobry, Rybunie!

1. "Jeden, dwa, trzy, cztery"- zabawa ruchowa, liczymy do 4!


2. "W teatrze"- wczoraj rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić, aby obejrzeć film w kinie jak należy zachowywać podczas seansu. Dzisiaj dowiemy się, jak to wygląda w teatrze. Podobnie, jak w kinie, na spektakl teatralny należy kupić bilety, pamiętając o zwrotach grzecznościowych. Sale kinowa i teatralna są do siebie podobne, jednak w kinie mamy ekran do wyświetlania filmów, a w teatrze scenę, na której występują aktorzy. Do kina ubieramy się swobodnie, do teatru wybada założyć eleganckie ubranie. W kinie można jeść, w teatrze tylko podczas przerwy. W kinie nie bijemy brawo, a w teatrze oklaskujemy występujących aktorów. W obu miejscach staramy się nie przeszkadzać innym widzom!

 

3. "Teatralne zabawy"- zabawy ruchowe. Zaproście rodziców do wspólnej zabawy!

Lustro – rodzice i dzieci siedzą naprzeciwko siebie, dziecko wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, rodzic naśladuje ruchy dziecka- zmiana ról.

Domki dla trzech świnek – Rodzice, w klęku podpartym, utwórzcie domek dla swojego dziecka. Dzieci, wchodzicie do domku (siadacie skulone pod rodzicem). Następnie próbujecie się z domku wydostać.

Śpiąca królewna- jeśli są w domu dwie dorosłe osoby- robimy hamak, jeśli jedna- zawijamy dzieci w koc i mocno do siebie przytulamy!

Wycieczka po przygodę – ciągnięcie dziecka w kocu- za ręce, za nogi, na zrolowanym kocu.

Kłębek Kota Filemona – dziecko zwija się w kłębek na dywanie a dorosły próbuje je „rozwiązać” (zmiana ról).

Puchatek i Prosiaczek– dziecko i dorosły siedzą na dywanie plecami do siebie i próbują się przepychać plecami.

Skała – Rodzic stoi w miejscu, dziecko próbuje go przesunąć, następnie zmiana.

4. "Pacynki"- Rodzajów teatrów jest bardzo dużo. Jednym z nich jest teatr lalkowy. Aktorzy mają w nim specjalne lalki, które animują (tzn. sprawiają, że lalki "pokazują" treść przedstawienia). Obejrzyjcie teatrzyk o Trzech Świnkach. Te lalki nazywają się "pacynki"- pamiętacie naszego przedszkolnego dinozaura, żabę, lub sowę?- To też są pacynki!


Pamiętajcie, aby podczas seansu zachowywać się kulturalnie, a na końcu bić brawo!

5. "Moja kukiełka"- praca plastyczna- innym rodzajem lalki teatralnej jest kukiełka- lalka na patyku. Wymyślcie bohatera do Waszego teatrzyku. Potrzebne będą Wam drewniana łyżka, klej i różne materiały, dostępne w domu.


Gdy kukiełka będzie gotowa, zaproście domowników na teatrzyk. Oczywiście, możecie poprosić kogoś o pomoc!

6. "Śpiące marionetki"-zabawa naśladowcza. Marionetki to lalki, którymi animator porusza za pomocą sznurka

Na ziemi kładziemy mały ręcznik. Dzieci zwijają się w kłębuszek- są marionetkami, które śpią. Rodzic włącza muzykę (np. "Wiosnę" A. Vivaldiego). Nasze marionetki budzą się ze snu, powoli wstają- najpierw na kolana, rozprostowują ręce, następnie prostują się, machają naprzemiennie nogami, schodzą z ręcznika spacerują po sali. Gdy rodzic zaczyna klaskać- kłaniają się na różne strony, po czym ponownie "zasypiają"/ Zabawę powtarzamy. Domowników zachęcam do wspólnej zabawy!

7. "Stempelki"- zabawa plastyczna, usprawnianie motoryki małej. Z podanego LINKU wydrukujcie wybrany wzór. Następnie farbami, za pomocą palców, uzupełnijcie puste kółeczka. Spróbujcie nazwać jak najwięcej kolorów.

Kochane dzieci, w miarę możliwości zachęcam do wyjścia na spacer. Pamiętajcie, żeby myć ręce po zabawie i przed jedzeniem! Miłego dnia!

wtorek, 6 kwietnia 2021

 07.04.2021

Temat: W kinie

Dzień dobry, Kochani!

1. "Tak jest"- zabawa ruchowa na początek dnia


2. "Mały, większy i największy"- rozwijanie słownika czynnego. Potrzebne będą krzesła dla wszystkich domowników, oznaczone obrazkami (np. zwierząt), ustawione rzędami, jak w kinie oraz kartki z takimi samymi obrazkami, czyli bilety (można użyć gry memory). Rodzic pokazuje telefon. Dzieci, jak nazywa się ta część telefonu, na której wyświetlamy jego zawartość? To ekran. Czy można na nim obejrzeć film? A na czym większym możemy obejrzeć? (jeśli w domu jest tablet, pokazujemy tablet, następnie wymieniamy coraz większe nośniki- komputer, telewizor, wyklaskujemy ich nazwy, dzieląc słowa na sylaby). Dzieci, jak myślicie, gdzie znajdziemy ekran jeszcze większy od telewizora? Czy byliście kiedyś w kinie? Czy wiecie, gdzie w naszym mieście jest kino? Jak się nazywa? Na razie kina są zamknięte, ale zapraszam Was do kina domowego.


3. "Do kina"- opowieść ruchowa. Zanim znajdziemy się w kinie, musimy się do niego dostać. Idziemy na pieszo (marsz), po drodze oglądamy oznaki wiosny: schylamy się do przebiśniegów, wspinamy na palce, szukając listków, przykładamy dłoń do oczu, wypatrując ptaków. Przechodzimy przez przejście dla pieszych- patrzymy w lewo, w prawo, podnosimy rękę w górę. Stop! Jesteśmy w kinie, stoimy w kolejce. Kupujemy bilet (klaszczemy i kiwamy głową w podziękowaniu). Po cichutku, na palcach, wchodzimy do sali, rozglądamy się na boki, szukając swojego miejsca. Siadamy w fotelu (siad skrzyżny, plecy wyprostowane), zaczyna się seans. Film bardzo nam się podobał! (uśmiechamy się).

4. "Oto kino"- zapoznanie z zasadami zachowania się w kinie. Pamiętacie, co trzeba mieć, żeby wejść do środka? (bilet). Możemy kupić bilet przez internet, ale dziś zrobimy to w kasie. (Rodzic wciela się w biletera kasą jest stolik z napisem KASA). Gdy będziecie kupować bilet pamiętajcie o użyciu zwrotów grzecznościowych: "Dzień dobry, poproszę, dziękuję, do widzenia"! Poszukajcie swojego miejsca.
Wyłączamy światło i zasuwamy rolety (w kinie, podczas seansu, jest zawsze ciemno)
Obejrzyjcie krótki film , Co prawda są w nim potwory, ale w ogóle nie straszne!) Postarajcie się zapamiętać jak najwięcej zasad zachowania w kinie.

Czy w kinie można jeść? Pić? (można, ale starajmy się nie hałasować, np. szeleszczącą paczką chipsów) Rozmawiać podczas oglądania? Robić zdjęcia, rozmawiać przez telefon? Dlaczego nie? Pamiętajcie, że na koniec nie klaszczemy.

5. "Muzyczne stop"- zabawa ruchowa. Wracamy z kina :)

6. "Jaki to film"- zagadki słuchowe. Rodzice włączają dzieciom piosenki z ich ulubionych bajek, zadaniem dzieci jest odgadnąć, o jaką chodzi.

7. Karta pracy nr 26- ćwiczenie sprawności manualnej i kreatywności. Za pomocą słomki rozdmuchajcie farbę, następnie dorysujcie elementy ciała tak, aby powstały stworki- potworki. 

8. "Mój ulubiony bohater"- zagadki słuchowo- ruchowe. Spróbujcie pokazać ruchem lub głosem swoich ulubionych bohaterów z bajek, a rodzice niech zgadną, kogo przedstawiacie.

9. "Bajka na zły humor"- relaksacja. Wczoraj rozmawialiśmy o złości. Dzisiaj posłuchajcie bajki o kotku, który miał zły humor i jak sobie z nim poradził. Połóżcie się wygodnie i zamknijcie oczy....
 Miłego dnia, Rybki!💙💙💙

niedziela, 4 kwietnia 2021

 06.04.2021

Temat: Radzimy sobie ze złością

Dzień dobry, Rybeńki!

1. Na początek zatańczcie sobie "Can`t stop the Feeling!"- na dobry początek dnia :)


2. "Moja złość"- wyrażanie uczuć za pomocą rysunku. Zaczęliśmy wesoło, ale dziś skupimy się na złości. Przypomnijcie sobie sytuacje, w których się złościcie. Jak myślicie, jak taka złość może wyglądać? Spróbujcie ją narysować, pomyślcie, jakich kolorów użyć. Domownicy również mogą narysować swoją złość.

3. "U mnie i u Ciebie"- zabawa ruchowa utrwalająca nazwy części ciała. Zaproście do zabawy domowników. Włączamy piosenkę, którą dzieci lubią i tańczymy. Co jakiś czas umówiona osoba klaszcze i mówi, czego dotykamy (ucho, nos, brzuch itp.)

4. "Twoja złość"- rozwijanie poczucia akceptacji. Na podłodze kładziemy wykonane rysunki. Popatrzcie na nie. Czy są przyjemne? Czy dobrze się czujecie, patrząc na nie? Czy złość jest potrzebna? Kartkę możemy zakryć inną- kolorową, a w jaki sposób my możemy radzić sobie ze złością? Co można sprawić, żeby poprawił nam się nastrój? 

5. "Tulimy złość"- zabawa ruchowo- dramowa. Zaproście do zabawy kogoś z domowników. Najpierw Wy jesteście Złością, pokażcie, jak reagujecie. (krzyk, tupanie itp.). Druga osoba (Spokój) próbuje Was uspokoić przez przytulanie. Następnie zamieniacie się rolami. Pamiętajcie, że przytulać mogą Was tylko te osoby, którym na to pozwolicie!

Jak się czuliście, jako Złość? A jak jako Spokój? Którą emocję łatwiej było Wam "zagrać"?

"Drama" to taki rodzaj zabawy teatralnej, w której wcielamy się w różne role. Dzięki temu lepiej poznajemy siebie i innych, potrafimy zrozumieć uczucia. Uczymy się, jak wyglądają ludzie, kiedy się złoszczą, co wtedy czują i jak im pomóc. 

6. Praca z kartą nr 25- ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej, grafomotoryki, kształtowanie rozwoju emocjonalnego. 

7. "Czego tu brakuje?"- rozwijanie płynności ruchów. Na dużym arkuszu papieru rodzic rysuje schematyczny portret kogoś z rodziny, lub znajomych, bez kilku charakterystycznych szczegółów (np. bez okularów, kitki, piegów, uszu). Zadaniem dzieci jest uzupełnienie obrazka.

8. "Moje emocje"- Pokażcie, który obrazek przedstawia Wasz dzisiejszy nastrój



9. "Nadchodzi wiosna"- relaksacja. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze złością i emocjami jest słuchanie spokojnej muzyki i wyobrażanie sobie przyjemnych sytuacji. Połóżcie się wygodnie i zamknijcie oczy. Zapraszam do wiosennej relaksacji :)

Życzę Wam wesołego i spokojnego dnia 💛💛💛