wtorek, 27 października 2020

 27.X.2020

Temat dnia: Tego w mieście nie spotkasz

1. "Na ziemi zostaje..."- zabawa ruchowa na dobry początek dnia!


Link do filmu

2. "Na wsi i w mieście"- rozwijanie mowy i spostrzegawczości

Drogie dzieci, poniżej widzicie ilustracje, przedstawiające miasto i wieś. Opowiedzcie, co widzicie na obrazkach? Jakie zwierzęta? Jakie dźwięki wydają? Co znajduje się na obu obrazkach? Czy kota/psa/krowę/traktor,stodołę itd można spotkać tylko w mieści/na wsi?

MIASTO 

WIEŚ

Dopasujcie małe obrazki do ilustracji, co pasuje do wsi, a co do miasta (tu proszę, w miarę możliwości, o wydrukowanie obrazków do dopasowywania, podwójnie te, które można spotkać w obu miejscach, chyba, że macie Państwo w domu tematyczne memo, lub zabawki- figurki- jak najbardziej się nadają)?

















3. Strach na wróble"- omówienie treści wiersza i wyjaśnienie, kto to jest ten Strach

"Strach"

autor: Monika Szybińska

Na polu stoi strach.

Strach, jak strach,

a na nim łach.

Ot, kapelusz byle jaki,

aż się z niego śmieją ptaki.

Guzików nie ma w surducie,

skacze na jednej nodze, w jednym bucie.

W rękawach ma tyle dziur,

że się w nich  mieści ptasi chór.

Kto odpowie mi?

Na co komu strach taki,

skoro nie boją się go ptaki?

Dzieci, powiedzcie, o kim opowiada wiersz?Ile nóg ma strach? Co nosi na głowie? Jakie ma ubranie? Gdzie możemy go spotkać?

Strachy stoją na polach, w ogródkach na wsi, żeby straszyć ptaki, które chcą zjeść zasiane ziarna, lub owoce. Czy widzieliście stracha na wróble w mieście? A jak myślicie, kogo mógłby w mieście straszyć taki Straszny Strach?

Teraz mamy jesień, część ptaków odleciała do ciepłych krajów, strachy mają mniej pracy i mogą sobie odpocząć.

4. "Wróbelki na polu"- zabawa ruchowa.

Mamo, Tato, za chwilę przemienisz się w stracha na wróble. Jeśli masz zabawny kapelusz- możesz go założyć. Potrzebny będzie też dzwoneczek, lub bębenek (może być z pokrywki od garnka). Strach staje bez ruchu na dywanie, lub wyznaczonym taśmą malarską polu. Dziecko- wróbelek- skacze sobie wesoło (jeśli ktoś ma rodzeństwo- wróbelków może być więcej). Gdy Strach zaczyna grać, wróbelki wołają "ćwir ćwir ćwir" i uciekają z pola/dywanu. Zabawę powtarzamy kilka razy. Na koniec Strach może zejść ze swojego miejsca, dogonić i wyściskać małego wróbelka!

5. Wróbelki szukają robaków"- zabawa sensoryczne. Potrzebny będzie nam makaron spaghetti, (jak macie i chcecie ugotować inne rodzaje- proszę bardzo!) olej i barwnik spożywczy (barwników może być więcej, będzie bardziej kolorowo!). Makaron gotujemy z dodatkiem oleju, ugotowany wkładamy na kilka minut do pojemnika z ciepłą, zabarwioną wodą. Z kolorowymi robakami- makaroniakami nasze małe wróbelki mogą robić, co im przyjdzie do głowy, układać, rwać na mniejsze kawałki i oczywiście zajadać! 

6. "Niedźwiadek"- relaksacja

Po dniu pełnym zabawy i wrażeń, zapraszam Was na odpoczynek z Niedźwiadkiem.


Link do relaksacji

Miłego dnia, Kochane Rybki! Pamiętajcie o myciu rąk!








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz