16.XII.2020
Temat dnia: Wigilijny stół rodzinny
Dzień dobry, Rybki!
1. "Głowa, ramiona, kolana, pięty"- ćwiczenia poranne, utrwalamy części ciała
3. "Wigilijne potrawy"-wzbogacanie słownictwa, wiedzy o świecie. Popatrzcie na obrazek z potrawami wigilijnymi, poproście rodziców, żeby pomogli Wam wszystkie nazwać. Powiedzcie, jaka potrawa jest Waszą ulubioną. Spróbujcie policzyć, ile potraw znajdzie się na wigilijnym stole.
Dawno temu był zwyczaj, że gospodarz przynosił trochę siana i kładł na stole. Gospodyni przykrywała stół białym obrusem. Po kolacji wigilijnej każdy z domowników wkładał rękę pod obrus i wyciągał jedną nitkę siana. Jeżeli źdźbło było długie, zapowiadało długie, szczęśliwe życie. W wigilię łamiemy się opłatkiem na znak pojednania i przebaczenia, a na stół oraz o stawiamy dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa.
W różnych krajach świata święta obchodzi się na różne sposoby: Domy dekoruje się np. jemiołą, skarpetami, pajęczyną (na Ukrainie), udekorowanym modelem żaglowca i drewnianą misą zawieszoną na drucianej obręczy z drewnianym krzyżem i owiniętą wokół niego gałązką bazylii (w Grecji), piniatą (w Meksyku), chorągiewkami na choince (w Danii), szopkami (w Hiszpanii), figurkami św. Mikołaja, aniołkami, gwiazdkami (w Szwecji), australijskim krzaczkiem (w Australii).
5. "Lepimy pierogi"- zabawa z masą solną. Potrzebne będą sól, mąka, woda. Dzieci, poproście rodziców, żeby pomogli zrobić Wam masę. Możecie skorzystać z jednego z poniższych przepisów. Z gotowej masy spróbujcie ulepić pierogi- szklanką wyciąć kółko, złożyć na pół i skleić brzegi. Oczywiście,możecie też powycinać aniołki, serduszka itp., zrobić dziurkę, wysuszyć, wypiec w piekarniku (Piecyk nastawiamy na ok 50-75 stopni, wstawiamy nasze dzieła na 45-60 min.). i powiesić na choinkę!
Link do przepisów na masę solną
6. "Świąteczne cienie"- dopasowywanie. Popatrzcie uważnie i powiedzcie, który cień pasuje do kolorowych obrazków
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz