11.XII.2020
Temat dnia: Orzeszek, krepinka- ustrojona choinka
Dzień dobry, kochane Rybunie!
1. "Jedziemy rowerkami"- zabawa ruchowa na dobry początek dnia :)
2. "To drzewko lubi się stroić"- rozwijanie wiedzy ogólnej. Potrzebne będą ozdoby choinkowe, które posiadacie w domu. Jeśli nie obchodzicie świąt Bożego Narodzenia, potraktujcie aktualne tematy, jako poznawanie różnych tradycji religijnych.
Na początek odgadnijcie, o jakim drzewku jest zagadka
To drzewko jest piękne, zielone.
Do świecidełek i ozdób stworzone.
W magiczny, świąteczny czas
Ma je w domu każdy z nas.
Odpowiedź to, oczywiście choinka. Czym ozdabia się choinki? Jak nazywają się ozdoby choinkowe? Jak wyglądają?
Kiedyś na drzewko wieszało się ozdoby wykonane własnoręcznie z papierków, słomy, strojono je cukierkami, orzechami, jabłkami i piernikami. Choinka jest symbolem życia i odradzania się. Ozdoby również nie były przypadkowe: jabłka symbolizowały zdrowie i urodę, orzechy- dobrobyt i siłę, łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi, światełka bronią przed ciemnością i złem, dzwoneczki to radość i dobra nowina, a gwiazda na czubku ma pomagać w powrotach do domu. Popatrzcie, czy wśród Waszych ozdób macie podobne do tych na obrazkach.
3. "Kolorowa choinka"- utrwalanie nazw kolorów. Rodzice, przygotujcie obręcze z papieru (10 zielonych pasków i 1 brązowy, sklejone w obręcz). Układamy je w choinkę- 1 zielona obręcz w pierwszym rzędzie, 2 w drugim, 3 w trzecim, 4 w czwartym i 1- brązowa- w ostatnim. dzieci przeliczają, ile obręczy jest w każdym rzędzie. Potrzebować będziemy jeszcze kolorowych pomponików w kolorach czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym, ewentualnie kulki z kolorowej krepy. Zadaniem dzieci jest dekorowanie choinki wg poleceń rodziców, np. na hasło: dekorujemy na zielono, dzieci próbują wrzucić pomponiki w obręcze. Podczas rzucania zmieniamy polecenia.
4. "Łańcuchy świąteczne"- szacowanie długości. Potrzebne będą 4 łańcuchy o różnych długościach. (Jeden łańcuch można pociąć na mniejsze). Rozkładamy je na podłodze. Zadaniem dzieci jest wskazanie najdłuższego, najkrótszego, ułożenie od najdłuższego do najkrótszego i odwrotnie, oraz przeliczenie łańcuchów.
5. "Zabawki na choince"- zabawa ruchowa. Rodzice wymieniają nazwy ozdób choinkowych, a dzieci naśladują ich kształt i/lub wydają odgłos. Np. aniołek (dzieci rozstawiają nogi szeroko, ramionami naśladują machanie skrzydeł), orzeszek (dz. kładą się jak kuleczki, mogą się turlać), autko- ("jeżdżenie" po pokoju, łańcuch (wszyscy domownicy łapią się za ręce) itp.
6. "Ozdabiamy choinkę"- praca plastyczna. Potrzebne będą Wam: rolka po papierze toaletowym, zielony papier techniczny (jeśli nie macie, możecie pomalować biały zieloną farbą), klej, nożyczki, kolorowe guziki, cekiny, kuleczki z krepy, brokat. Z zielonego papieru wytnijcie kształt choinki (trudniejsze), lub trójkąta (łatwiejsze)- pamiętajcie, że jeśli coś Wam sprawia trudność, możecie poprosić o pomoc rodziców. Następnie, za pomocą dostępnych ozdób, udekorujcie Wasze drzewko. Na koniec natnijcie rolkę i zamocujcie choinkę- to będzie jej pień.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz