piątek, 18 grudnia 2020

 18.XII.2020

Temat dnia: Prezenty spod choinki dla całej rodzinki

Dzień dobry, Złote Rybki!

1. "To Mikołaj"- piosenka na dzień dobry! Kochani, zatańczcie tak, jak czujecie!


2. "Marzenia do spełnienia"- kształtowanie umiejętności wypowiadania się. W wigilijny wieczór rodzina zbiera się przy stole, je kolację, śpiewa kolędy... Ale dzieci najbardziej czekają na... No właśnie, Świętego Mikołaja/Gwiazdora i... PREZENTY!! Opowiedzcie, o czym marzycie. Czy prezenty zawsze muszą być czymś, co możemy dotknąć? Pamiętacie piosenkę "Podarunki z nieba?". Pomyślcie, czy wolicie prezenty dawać, czy je otrzymywać? Przytulcie mocno tych, których kochacie- zobaczycie, jak się ucieszą z takiego prezentu :)

3. "Łańcuch na choinkę"- zabawa skoczna. Ze sznurków, nici, układamy na podłodze stykające się koła tak, żeby ich wygląd przypominał łańcuch. Dzieci- waszym zadaniem jest pokonanie drogi stworzonej przez łańcuch, przeskakując z kółka do kółka najpierw obunóż, następnie z nogi na nogę. Możecie zaprosić do zabawy domowników i zrobić wyścigi!

4. "Magiczne druciki"- tworzenie figur płaskich. Potrzebne będą druciki kreatywne. Popatrzcie na obrazki poniżej. Jaki kształt przypomina Wam choinka? A jaki prezent? Spróbujcie ułożyć z drucików takie figury- trójkąt i kwadrat, końce drucików możecie łączyć, zakręcając wkoło siebie. Z kilku takich figur możecie zrobić ozdobny łańcuch.


5. "Masza i Niedźwiedź"- zapraszam do obejrzenia bajki, jak Masza i Niedźwiedź zmienili się w Mikołajów :)


6. "Tradycje świąteczne"- rozmowa na temat filmu. Postarajcie się zapamiętać jak najwięcej tradycji. Które z nich będziecie obchodzić w swoich domach? Ciekawe, czy Wasze zwierzęta przemówią ludzkim głosem. Ja jestem bardzo ciekawa, co mi powiedzą moje koty!


7. "Choinka"- praca plastyczna. Potrzebne będą Wam różne odcienie zielonej farby (odcienie można zrobić poprzez mieszanie zieleni z kolorem żółtym lub niebieskim), widelec, pomponiki (kulki z krepy), kartka A4 i klej. Za pomocą widelca namalujcie choinkę! Widelcem nie malujecie, tylko go odbijacie. Następnie ozdóbcie Wasze choinki pomponikami. Jeśli macie brokat, lub inne pomysły- korzystajcie :)


Kochani, od poniedziałku wracamy do przedszkola (mam nadzieję). W razie, jakbyśmy się nie spotkali, życzę Wam wszystkim dużo miłości i radości. Niech każdy dzień będzie dla Was Świętem. 💜



czwartek, 17 grudnia 2020

 17.XII.2020

Temat dnia: Kolędowanie na dywanie

1. "Kształty ciała"- zabawa ruchowa. Podczas refrenu poruszamy się swobodnie, a gdy podawana jest instrukcja- ruszamy się, jak zwierzęta w tekście i dzieci na filmie


2. "Stajenka"- rozwijanie wiedzy ogólnej. Popatrzcie na obrazek. Według religii chrześcijańskiej Maryja z Józefem pewnej nocy szukali schronienia, w którym mogliby przenocować. Znaleźli je w stajence. Było to miejsce, w którym mieszkały zwierzęta. Tam właśnie urodził się Jezus, którego urodziny obchodzone są co roku, jako Święta Bożego Narodzenia. Popatrzcie, kto jeszcze jest w stajence? Jak nazywają się te zwierzęta? Wyklaszczcie ich nazwy i wydajcie taki głos, jak one.


3. "Pójdźmy wszyscy do stajenki"- nauka piosenki. Wysłuchajcie kolędy. Poproście rodziców o wytłumaczenie słów, których nie rozumiecie. Następnie ruszajcie się tak, żeby pasowało do treści kolędy.


Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki
(maszerujemy w miejscu)
Powitajmy Maleńkiego i Maryję, Matkę Jego 
(kłaniamy się, rozkładając ręce)
Witaj, Jezu ukochany, od patriarchów czekany 
(machamy na powitanie)
Od proroków ogłoszony, od narodów upragniony 
(klaszczemy)
Witaj, Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie 
(kłaniamy się)
Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy 
(ręce unosimy wysoko i wesoło podskakujemy)

4. "Prezent dla kogoś kochanego"- ćwiczenie spostrzegawczości i logicznego myślenia. Poproście rodziców, aby opisali Wam jakiś przedmiot, obecny w pokoju z a Wy spróbujcie zgadnąć, o czym mowa. Na przykład: "Ten prezent jest mały, miękki, dmuchany- piłka; ten prezent składa się na małych, twardych kostek- klocki itd.).

5. "Gramy i śpiewamy"- zabawa muzyczna, zaproście do zabawy domowników. Potrzebne będą Wam rolki po papierze, kubeczki, pałeczki, pudełka. Wybierzcie sobie jeden instrument. Powiedzcie, czy przy głośnych dźwiękach można spać? Dzisiaj zagramy tak, aby przy naszym graniu można było zasnąć. Zagrajcie tak, jak czujecie :)

6. "W stajence"- ćwiczenie stosunków przestrzennych, rozwijanie pamięci słuchowej. Potrzebne będą Wam figurki ludzi i zwierząt ze stajenki. Oczywiście, jeśli nie macie, wybierzcie zabawki dostępne w domu. Waszym zadaniem jest ustawienie zabawek zgodnie z poleceniami rodziców. Np. Postaw mamę obok żłóbka, za mamą ustaw tatę, przed żłóbkiem osiołka, obok osiołka postaw owieczkę" itd.

7. "Idzie zima"- masażyk relaksacyjny


Do jutra, moje kochane Rybki!

środa, 16 grudnia 2020

 16.XII.2020

Temat dnia: Wigilijny stół rodzinny

Dzień dobry, Rybki!

1. "Głowa, ramiona, kolana, pięty"- ćwiczenia poranne, utrwalamy części ciała


2. "Ozdabiamy obrus"- zabawa matematyczna, ćwiczenie spostrzegawczości. Rodzice, przygotujcie kartkę A4 z nakreślonym, za pomocą kropek w jednym, lub dwóch kolorach, kształtem prostokąta. Dzieci, czy wiecie, jak nazywa się ta figura! podzielcie/wyklaszczcie jej nazwę na sylaby. Świąteczny stół wigilijny jest zawsze przykryty ładnym obrusem. Przyjrzyjcie się kolorom kropek na Waszych obrusach i wybierzcie klocki w takich samych kolorach. Następnie ułóżcie klocki w linii, tworzącej kształt obrusu.

3. "Wigilijne potrawy"-wzbogacanie słownictwa, wiedzy o świecie. Popatrzcie na obrazek z potrawami wigilijnymi, poproście rodziców, żeby pomogli Wam wszystkie nazwać. Powiedzcie, jaka potrawa jest Waszą ulubioną. Spróbujcie policzyć, ile potraw znajdzie się na wigilijnym stole.

Dawno temu był zwyczaj, że gospodarz przynosił trochę siana i kładł na stole. Gospodyni przykrywała stół białym obrusem. Po kolacji wigilijnej każdy z domowników wkładał rękę pod obrus i wyciągał jedną nitkę siana. Jeżeli źdźbło było długie, zapowiadało długie, szczęśliwe życie. W wigilię łamiemy się opłatkiem na znak pojednania i przebaczenia, a na stół oraz o stawiamy dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa.

W różnych krajach świata święta obchodzi się na różne sposoby: Domy dekoruje się np. jemiołą, skarpetami, pajęczyną (na Ukrainie), udekorowanym modelem żaglowca i drewnianą misą zawieszoną na drucianej obręczy z drewnianym krzyżem i owiniętą wokół niego gałązką bazylii (w Grecji), piniatą (w Meksyku), chorągiewkami na choince (w Danii), szopkami (w Hiszpanii), figurkami św. Mikołaja, aniołkami, gwiazdkami (w Szwecji), australijskim krzaczkiem (w Australii).


4. "Rybki"- usprawnianie palców. Rodzice, przygotujcie 3 sylwety ryb w różnych kolorach, oraz pasujące do nich klamerki. Zadaniem dzieci będzie przyporządkowanie klamerek do odpowiednich kolorów rybek, oraz przyczepienie ich.

5. "Lepimy pierogi"- zabawa z masą solną. Potrzebne będą sól, mąka, woda. Dzieci, poproście rodziców, żeby pomogli zrobić Wam masę. Możecie skorzystać z jednego z poniższych przepisów. Z gotowej masy spróbujcie ulepić pierogi- szklanką wyciąć kółko, złożyć na pół i skleić brzegi. Oczywiście,możecie też powycinać aniołki, serduszka itp., zrobić dziurkę, wysuszyć, wypiec w piekarniku (Piecyk nastawiamy na ok 50-75 stopni, wstawiamy nasze dzieła na 45-60 min.). i powiesić na choinkę!

Link do przepisów na masę solną

6. "Świąteczne cienie"- dopasowywanie. Popatrzcie uważnie i powiedzcie, który cień pasuje do kolorowych obrazków


Życzymy Wam miłego dnia!

wtorek, 15 grudnia 2020

 15.XII.2020

Temat dnia: Niedługo spotkamy Mikołaja

Dzień dobry, kochane Dzieci!

1. "Tańce połamańce"- piosenka na dobry początek dnia. Słuchajcie uważnie i róbcie to, o czym mowa w piosence


2. "Mikołaj wchodzi przez komin"- zabawa z czworakowaniem. Rodzice, ustawcie dla dzieci tunel, przez który muszą pokonać na czworaka (dłonie i kolana dotykają podłogi). Tunel można wykonać ze stołu, z krzeseł i koca. Korzystamy z tego, co mamy w domu.

3. "Dekorujemy choinkę"-zabawa logopedyczna. Przygotowujemy słomkę, szablon choinki (może być trójkąt) i kolorowe kółeczka, lub wydrukowane bombki. Dzieci, Waszym zadaniem jest za pomocą słomki i oddechu przenieść bombki na choinkę.


4. "Mikołajowa układanka"- dobieranie w pary, ćwiczenie koordynacji oko- ręka. Zamiast zabawy w komputerze, rodzice mogą Wam porozcinać obrazki mikołajowe (np. kartki świąteczne) na pół, a Waszym zadaniem jest dobranie ich w pary, tak, aby tworzyły cały obrazek.

5. "Jakie prezenty lubi Mikołaj?"- burza mózgów. 
Powiedzcie, czy miło jest dostawać prezenty?Dlaczego tak uważacie? (sprawiają radość, można się nimi bawić, można się do nich przytulić, można zjeść coś smacznego, poprawiają humor) Jakie prezenty wg Was można podarować Mikołajowi? Popatrzcie na propozycje prezentów. Czy któryś mógłby się przydać Mikołajowi? Dlaczego?









6. "Szukamy śladów Mikołaja"- wyprawa badawcza. Idziemy na spacer po mieście, ubierzcie się ciepło! Będziemy szukać śladów Mikołaja. Uważnie patrzcie i spróbujcie zapamiętać jak najwięcej rzeczy, które kojarzyły Wam się z Mikołajem! 

7. "Kotek"- relaksacja. Po spacerze na pewno jesteście zmęczeni. Połóżcie się wygodnie, zamknijcie oczy i posłuchajcie...


Do jutra, Kochani, w imieniu swoim, Pani Basi i Pani Beatki ściskam Was mocno! I znowu przypominam o częstym myciu rąk :D



niedziela, 13 grudnia 2020

 14.XII.2020

Temat dnia: Aniołki Grzeczniołki

Dzień dobry, Złote Rybki!

1. "Świąteczne aniołki"- taniec na rozgrzewkę. Pamiętacie, jak tańczyliśmy do tej piosenki w przedszkolu? Jeśli tak, spróbujcie zrobić to teraz. Jeśli nie- wymyślcie sami, jak można pokazać ruchem treść piosenki.


2. "Misiek Miodek i święta"- rozmowa o miłości na podstawie opowiadania Maciejki Mazur

"Misiek Miodek i święta"


Rodzice, porozmawiajcie z dziećmi, prowadząc tak rozmowę, aby uświadomić dzieciom, że członków rodziny kocha się nawet wtedy, gdy mają inne zdanie, niż my, albo lubią co innego. Dzieci, powiedzcie, kto w opowiadaniu lubił różowy kolor? Dlaczego Miś nie chciał powiesić na choince różowej bombki? Dlaczego się w końcu zgodzić? Jak zachował się, kiedy zobaczył prezent od Michaliny? I na koniec pamiętajcie- różowy kolor jest dla każdego, komu się podoba- nie tylko dla dziewczyn!

3. "Nasze emocje"- odczytywanie emocji. Rodzic uśmiecha się i pyta: "Jak mam nastrój? Po czym poznałeś, że jestem wesoła? Spróbujmy inaczej pokazać, że jesteśmy weseli (śmiech, podskoki). A teraz pokażemy, jak wracamy z placu zabaw podłuugiej zabawie. Co możemy czuć (powolny chód, spuszczona głowa, opuszczone ręce)- zmęczenie. Następnie usiądźcie na dywanie i wyobraźcie sobie, że oglądacie ulubioną bajkę, a ktoś (rodzic, rodzeństwo) Wam ją wyłącza. Jak się zachowacie?

Kochani, to, co czujemy, możemy wyrazić miną, np. taką jak uśmiech. Jak jeszcze pokazujemy nasz nastrój? (głos, ruch)

A teraz na obrazku pokażcie, jaki macie dzisiaj nastrój


4. "Renifery Mikołaja"- zabawa plastyczna, będzie Wam potrzebna kartka A4, lub większa, brązowa farba, czerwony pomponik, oczka i klej. Pamiętacie, kto ciągnie wóz Świętego Mikołaja? Pomalujcie jedną stopę farbą (rodzice mogą pomagać) i odciśnijcie tak, aby pięta była na dole kartki. Następnie pomalujcie dłonie i odciśnijcie, aby stworzyć poroże renifera. Na zakończenie przyklejcie mu oczy i nos. Pamiętajcie, że jeśli nie macie wymienionych materiałów w domy, możecie zawsze zastąpić je czymś innym, co przyjdzie Wam do głowy. Możecie udekorować tło na obrazku śnieżynkami, lub brokatem



5. "Boże  Narodzenie"- gra memory. Poszukajcie takich samych obrazków.
Link do gry MEMORY

6. "Kolorowy łańcuch"- usprawnianie dłoni, przeliczanie. Na wysokości oczu dziecka rozwieszamy szeroką taśmę klejącą. przyklejamy do niej plastikowe bombki lub piłeczki. Następnie dzieci odklejają bombki, które opisuje rodzic. Np. zdejmij bombkę/piłeczkę czerwoną, w kropki itd; Odklej co drugą bombkę; A teraz przyklej jedną, dwie, trzy piłeczki.

Życzę Wam miłego dnia, pamiętajcie o myciu rąk po zabawie, korzystaniu z toalety i przed posiłkiem!

czwartek, 10 grudnia 2020

11.XII.2020

Temat dnia: Orzeszek, krepinka- ustrojona choinka

Dzień dobry, kochane Rybunie!

1. "Jedziemy rowerkami"- zabawa ruchowa na dobry początek dnia :)


2. "To drzewko lubi się stroić"- rozwijanie wiedzy ogólnej. Potrzebne będą ozdoby choinkowe, które posiadacie w domu. Jeśli nie obchodzicie świąt Bożego Narodzenia, potraktujcie aktualne tematy, jako poznawanie różnych tradycji religijnych. 

Na początek odgadnijcie, o jakim drzewku jest zagadka

To drzewko jest piękne, zielone.

Do świecidełek i ozdób stworzone.

W magiczny, świąteczny czas

Ma je w domu każdy z nas.

Odpowiedź to, oczywiście choinka. Czym ozdabia się choinki? Jak nazywają się ozdoby choinkowe? Jak wyglądają?

Kiedyś na drzewko wieszało się ozdoby wykonane własnoręcznie z papierków, słomy, strojono je cukierkami, orzechami, jabłkami i piernikami. Choinka jest symbolem życia i odradzania się. Ozdoby również nie były przypadkowe: jabłka symbolizowały zdrowie i urodę, orzechy- dobrobyt i siłę, łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi, światełka bronią przed ciemnością i złem, dzwoneczki to radość i dobra nowina, a gwiazda na czubku ma pomagać w powrotach do domu. Popatrzcie, czy wśród Waszych ozdób macie podobne do tych na obrazkach.



3. "Kolorowa choinka"- utrwalanie nazw kolorów. Rodzice, przygotujcie obręcze z papieru (10 zielonych pasków i 1 brązowy, sklejone w obręcz). Układamy je w choinkę- 1 zielona obręcz w pierwszym rzędzie, 2 w drugim, 3 w trzecim, 4 w czwartym i 1- brązowa- w ostatnim. dzieci przeliczają, ile obręczy jest w każdym rzędzie. Potrzebować będziemy jeszcze kolorowych pomponików w kolorach czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym, ewentualnie kulki z kolorowej krepy. Zadaniem dzieci jest dekorowanie choinki wg poleceń rodziców, np. na hasło: dekorujemy na zielono, dzieci próbują wrzucić pomponiki w obręcze. Podczas rzucania zmieniamy polecenia. 

4. "Łańcuchy świąteczne"- szacowanie długości. Potrzebne będą 4 łańcuchy o różnych długościach. (Jeden łańcuch można pociąć na mniejsze). Rozkładamy je na podłodze. Zadaniem dzieci jest wskazanie najdłuższego, najkrótszego, ułożenie od najdłuższego do najkrótszego i odwrotnie, oraz przeliczenie łańcuchów. 

5. "Zabawki na choince"- zabawa ruchowa. Rodzice wymieniają nazwy ozdób choinkowych, a dzieci naśladują ich kształt i/lub wydają odgłos. Np. aniołek (dzieci rozstawiają nogi szeroko, ramionami naśladują machanie skrzydeł), orzeszek (dz. kładą się jak kuleczki, mogą się turlać), autko- ("jeżdżenie" po pokoju, łańcuch (wszyscy domownicy łapią się za ręce) itp.

6. "Ozdabiamy choinkę"- praca plastyczna. Potrzebne będą Wam: rolka po papierze toaletowym, zielony papier techniczny (jeśli nie macie, możecie pomalować biały zieloną farbą), klej, nożyczki, kolorowe guziki, cekiny, kuleczki z krepy, brokat. Z zielonego papieru wytnijcie kształt choinki (trudniejsze), lub trójkąta (łatwiejsze)- pamiętajcie, że jeśli coś Wam sprawia trudność, możecie poprosić o pomoc rodziców. Następnie, za pomocą dostępnych ozdób, udekorujcie Wasze drzewko. Na koniec natnijcie rolkę i zamocujcie choinkę- to będzie jej pień.


Życzę Wam miłego dnia i wesołej zabawy! Pamiętacie o myciu rąk?


 10.XII.2020

Temat dnia: Rysowany list do Mikołaja

Dzień dobry, kochane Złote Rybki!

1. "Clap clap song"- piosenka na rozgrzewkę. Zaproście do zabawy któregoś z domowników


2. ""Jedzie Mikołaj z prezentami"- zabawa emisyjno- naśladowcza. Rodzice, przyczepcie w różnych miejscach i wysokościach pokoju obrazki ze zwierzętami. Możecie wydrukować poniższe. Dzieci nakładają czapkę Mikołaja (jeśli mają) i "jadą" po pokoju.

Mikołaj jedzie do nas z prezentami z dalekiej Laponii. Musi pokonać wiele kilometrów, po lądzie i w powietrzu (dzieci same wybierają, jaki pojazd naśladują). Po drodze spotyka różne zwierzęta. Poszukajcie ich obrazków w pokoju. Jeśli znajdziecie jakieś zwierzę, wydajcie taki dźwięk, jak one, a rodzice niech powtórzą za Wami.









3. "Zabawki od Mikołaja"- ćwiczenia gimnastyczne

- "Piszemy listy"- zabawa orientacyjno- porządkowa. Razem z rodzicem/rodzeństwem chodzicie rytmicznie po pokoju. Na hasło "Piszemy listy" przyjmujecie pozycję siadu klęcznego i rysujecie palcem na podłodze kształt wybranej zabawki. Zabawę powtórzcie kilka razy, zmieniając rytm na marsz, lub podskoki

- "Roboty"- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Chodzicie tak, jak roboty- ręce i nogi wyprostowane. Zatrzymujecie się i obracacie samą głowę w prawo i w lewo, wykonujecie skłony w przód i w tył, unosicie i opuszczacie ramiona- wszystko sztywno, jak roboty!

- "Pluszowe maskotki"- zabawa z czworakowaniem. Naśladujcie przytulanki: poruszajcie się, jak pieski, kotki, misie, zajączki

- "Samochodziki"- zabawa bieżna. Usiądźcie w siadzie skrzyżnym, opuśćcie głowę. Rodzic rysuje dziecku na plecach kółka- nakręca samochodzik. Dziecko-samochodzik wstaje, porusza się swobodnym biegiem po pokoju, po czym przyjmuje pozycję wyjściową i trzeba go znowu "nakręcić"

- "Pływające zabawki"- ćwiczenie mięśni grzbietu. Przyjmijcie pozycję leżenia przodem (na brzuchu). Unieście głowę nad podłogę, uniesionymi ramionami udawajcie, że pływacie, jak żabka. Odpocznijcie, opierając brodę na dłoniach, po czym powtórzcie ćwiczenie

- "Świąteczna poczta"- Wraz z domownikami usiądźcie w kole/naprzeciwko siebie w siadzie skrzyżnym. Potrzebna będzie Wam piłka. Kulacie piłkę do siebie, mówiąc, czego życzycie osobie, do której toczy się piłka

4. "Świąteczne tańce, świąteczne muzykowanie"- zabawa w parze, rozwijanie poczucia rytmu, przyswajanie popularnej melodii. Zaproście do zabawy któregoś z domowników. Tańczcie do piosenki, wolniej, szybciej, rytmicznie tupiąc, skacząc, podskakując. Na zmianę wymyślajcie, jaki ruch teraz można pokazać.


5. "Muzyczne zabawki od Mikołaja"- zabawa słuchowa Będą Wam potrzebne różne instrumenty. Jeśli nie macie takich w domu, możecie użyć np. szklanki, pokrywki od garnka, gazety itp. Dzieci, odwróćcie się tyłem, lub zakryjcie oczy. Rodzice wygrywają rytm na którymś z instrumentów, a Waszym zadaniem jest odgadnięcie, na czym grali. Weźcie ten instrument i zagrajcie na nim. 

6. "Świąteczna wyklejanka"- nabywanie sprawności manualnej
Z poniższego linku pobierzcie obrazek, który najbardziej Wam się podoba i wyklejcie go kulkami z plasteliny w dowolnym kolorze


Drodzy Rodzice, bardzo polecam powyższą stronę, znajdziecie tam mnóstwo pomysłów na zabawy z dziećmi.

7. "Podarunki z nieba"- na zakończenie i odpoczynek posłuchajcie piosenki, a następnie spróbujcie odpowiedzieć, jakie prezenty są najlepsze i najważniejsze!


Buziaczki i uściski, moje Rybeńki!

środa, 9 grudnia 2020

 9.XII.2020

Temat dnia: "Świąteczne pierniki"

Dzień dobry, kochane Rybki!

1. "Freeze dance"- rozgrzewka na Dzień Dobry. Ćwiczcie tak, jak na filmie. Na hasło "freeze"- zamarzamy, czyli stoimy bez ruchu


2. "Pieczemy ciasto na święta"- ćwiczenia artykulacyjne języka 

Pieczemy z rodzicami pyszne ciasto na święta. Wsypujemy do miseczki mąkę (wysuwamy i cofamy język z jamy ustnej), wbijamy 3 jajka (3 kląsknięcia). Wsypujemy cukier (wysuwamy i cofamy język z jamy ustnej), dodajemy masło (wysuwamy i cofamy język z jamy ustnej) i wszystko mieszamy – (młynek z języka). Smakujemy czy wszystko dodaliśmy (wysunięcie języka z jamy ustnej, schowanie do  środka, mlaskanie). Wkładamy ciasto na blachę i wstawiamy do piekarnika (wysuwamy i cofamy z jamy ustnej  szeroki jak łopatka język). Po upieczeniu dmuchamy na gorące ciasto (dmuchanie), kosztujemy kawałek ciasta (mlaskanie), oblizujemy usta, nosek i brodę z okruszków (oblizywanie górnej i dolnej wargi, wysuwanie języka do nosa, potem do brody). Cmokamy z zadowolenia i uśmiechamy się do rodziców (cmokanie, uśmiech – zęby zwarte, pracują tylko usta).

3. "Piernikowe puzzle"- ćwiczenie koordynacji oko-ręka i sprawności manualnej. Poproście, aby rodzice narysowali, lub wydrukowali obrazek piernika i pocięli go na 3,4, lub 5 części- w zależności od Waszych możliwości. Przeliczcie, na ile części rodzice podzielili obrazek. Waszym zadaniem będzie ułożenie go w całość i naklejenie go na kartkę


4. "Na ziemi zostaje"- zabawa ruchowa, utrwalenie nazw części ciała. Spróbujcie zapamiętać, jakie części ciała dotykały podłogi w trakcie zabawy. Pokażcie je.

5. "Pierniki dla Mikołaja"-zabawa sensoryczna. Mikołaj co roku jedzie do nas z daleka, jest głodny i zmęczony, dlatego dzisiaj zrobimy mu niespodziankę i upieczemy świąteczne pierniczki. Zapytajcie rodziców, lub babcie, może mają jakiś dobry przepis? Jeśli nie, możecie skorzystać z poniższego. Przygotujcie ciasto, foremki i do pracy!



Jeśli nie macie w domu składników, poproście rodziców, aby pomogli zrobić Wam domową ciastolinę i z niej wykrawać pierniczki. Co prawda nie będzie można ich jeść, ale zabawa będzie równie wesoła! Pamiętajcie o czystych rękach :)


6. Pierniczki"- klasyfikowanie według kształtu. Rodzice, przygotujcie po kilka sztuk różnych figury geometryczne (koła, kwadraty, trójkąty) w tym samym kolorze, w różnych wielkościach. Można je wyciąć z papieru. Włóżcie je do naczynia, żeby się nie rozsypały. Na podłodze, za pomocą taśmy malarskiej, wyklejcie duże zarysy tych trzech figur. Dzieci, nazwijcie te figury, a następnie dopasujcie wasze małe figury z pojemnika do dużych na podłodze. 
Spróbujcie odnaleźć te kształty na poniższych obrazkach.






7. "Zimowy spacer"- obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie. Kochani, namówcie rodziców, lub opiekunów na spacer. Postarajcie się sami ubrać. Pamiętajcie o czapce, rękawiczkach i szaliku, bo na dworze już zimno!

8. "Emocje"- a jak już wrócicie ze spaceru, pokażcie, która buźka przedstawia wasz nastrój podczas dzisiejszego dnia.


Do jutra, Kochani! 


wtorek, 8 grudnia 2020

 8.XII.2020 

Temat dnia: Życzenia do spełnienia

Witajcie, Kochani!

1. "Czym podróżuje Święty Mikołaj?"-zabawa ruchowa. Poruszajcie się tak, jak pani na filmie i spróbujcie odgadnąć, jakimi pojazdami może podróżować Mikołaj. Ciekawe, czy udało Wam się odgadnąć wszystkie?


2. "Listonosz"- rozmowa na podstawie wiersza i ilustracji

"Listonosz"

autor: Maciejka Mazan

– Mogę o coś spytać?

– Proszę!

– Kim pan jest?

– Ja? Listonoszem!

– A co nosi pan listonosz?

– Oczywiście, listy noszę!

Oprócz listów

– spójrzcie sami

– jeszcze kartki z życzeniami

oraz bardzo ważne pisma

i koperty z rachunkami.

Możesz mieszkać

w środku miasta

albo w górach, albo w lesie,

a ja zawsze cię odnajdę.

– Jak? – To proste, po adresie!

– Czy pan lubi listy nosić?

– Gdy są miłe – oczywiście!

Ale zamiast smutnych listów

wolałbym przynosić liście.

Wtedy chodziłbym nie z torbą,

tylko z workiem albo koszem.

I nie byłbym listonoszem,

tylko panem LIŚCIONOSZEM!







Jak myślicie, czym zajmuje się listonosz? Co dostarcza? Skąd wie, komu zanieść przesyłkę? W czym niesie listy i kartki? Co musi być naklejone na kopertę/kartkę, żeby list został wysłany? Dlaczego wysyłam listy, kartki z wakacji? Na kartkach i w listach również wysyłamy życzenia świąteczne. Kiedyś była to jedyna możliwość. Dzisiaj coraz częściej składamy życzenia przez telefon, e-mail, sms, ale wysyłanie kartek jest bardzo miłym zwyczajem i zachęcam Was do tego serdecznie, nie tylko w okresie świątecznym.

3. "Kartki świąteczne"- ćwiczenie orientacji na kartce. Rodzice, jeśli macie w domu różne kartki świąteczne wyjmijcie je i połóżcie na stole/podłodze, możecie również wydrukować. Pytania dopasujcie do posiadanych kartek.





Przykładowe pytania:
Skąd wiemy, że są to kartki świąteczne? Co na nich widzicie? Co się powtarza na kartkach?
Policz, ile jest bałwanków, gwiazdek, choinek? Co stoi obok choinki? Co widzisz na środku kartki? Nad choinkami? Jakiego koloru jest bombka? Ubranie Mikołaja?

4. "Gdzie Mikołaj schował prezent?"- zabawa w chowanego! Zaproście do zabawy wszystkich domowników! Jedna osoba jest dzieckiem, które szuka prezentu, pozostałe są prezentami, które Mikołaj pochował w różnych miejscach. Na sygnał (np. alarm w telefonie, przerwana muzyka, umowny dźwięk). Dziecko zaczyna szukać "prezentów", a gdy znajdzie- mocno je przytula!

5. "Kartka z życzeniami"- praca plastyczna. Potrzebna Wam będzie kartka formatu A5 z bloku technicznego/brystolu/tył od bloku oraz materiały do ozdabiania, jakie znajdziecie w domu. Mogą to być kolorowe papiery, farbki, sznurki, dziurkacze, brokat, kaszka manna, klei. Kartkę złóżcie na pół, a następnie ozdóbcie według własnego pomysłu Do pomocy zaproście domowników. W poniższych linkach znajdziecie propozycje i inspiracje.

Link: KARTKI ŚWIĄTECZNE 1

Link: KARTKI ŚWIĄTECZNE 2

Link: KARTKI ŚWIĄTECZNE 3


Życzę Wam wesołej zabawy i miłego dnia! Pamiętajcie o myciu rąk :*